M. Lajčák: SR podporuje UNESCO v snahe o ochranu pamiatok pred konfliktmi

6.máj

M. Lajčák: SR podporuje UNESCO v snahe o ochranu pamiatok pred konfliktmi

Bratislava (6. mája) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes v Bratislave generálnu riaditeľku UNESCO Irinu Bokovovú, ktorá je na jeho pozvanie na oficiálnej návšteve SR. Minister M. Lajčák ocenil úlohy medzinárodnej organizácie UNESCO ako lídra v oblasti vedy, vzdelávania, kultúry a ochrany svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. V kontexte súčasnej situácie vo svete, poznamenanej násilnosťami a vojnovými konfliktmi, sa obaja partneri zhodli na nutnosti podporovať úsilie UNESCO v oblasti ochrany kultúrno-historických pamiatok a kultúrnych hodnôt v krajinách postihnutých alebo ohrozených vojnovým konfliktom.

SR-Irán: Minister M. Lajčák rokoval s viceprezidentom Salehim

5.máj

SR-Irán: Minister M. Lajčák rokoval s viceprezidentom Salehim

Bratislava (5. mája) – Nová atmosféra vo vzťahoch Iránu s EÚ prospieva aj prehlbovaniu bilaterálnej spolupráce so Slovenskom. Na stretnutí v Bratislave sa na tom zhodli iránsky viceprezident a šéf Agentúry pre atómovú energiu Ali Akbar Salehi a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Počas rokovania sa zamerali najmä na identifikáciu oblastí, v ktorých by iránske a slovenské subjekty mohli čo najskôr rozbehnúť konkrétne investičné alebo obchodné aktivity.

Krajiny V4 v Prahe o podpore pre Východné partnerstvo

4.máj

Krajiny V4 v Prahe o podpore pre Východné partnerstvo

Praha (4. mája) – Krajiny Vyšehradskej štvorky pozorne sledujú vývoj vo východnom susedstve a naďalej sú pripravené podporovať tamojších partnerov v ich reformných procesoch a prehlbovaní spolupráce s Európskou úniou. Na rokovaní v Prahe to konštatovali ministri zahraničných vecí Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska, ktorí sa zišli pred stredajšou ministerskou schôdzkou V4 s krajinami Východného partnerstva. Slovensko zastupoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Na stretnutí zdôraznil, že tak pre V4, ako aj pre celú EÚ je dôležité, aby štáty Východného partnerstva boli stabilné a pokračovali v modernizácii svojich politických a ekonomických systémov. V tomto môžu počítať s podporou Slovenska i celej V4, najmä pri odovzdávaní skúseností z vlastných transformačných procesov, ale aj pri ich približovaní k EÚ.

Nová veľvyslankyňa Albánska u ministra M. Lajčáka

2.máj

Nová veľvyslankyňa Albánska u ministra M. Lajčáka

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák prijal dnes v Bratislave novú veľvyslankyňu Albánska Enkeledu Mërkuriovú, ktorá mu odovzdala kópie svojich poverovacích listín. V nástupnom rozhovore sa venovali slovensko-albánskym vzťahom, európskej integrácii Albánska, predsedníctvu SR v Rade EÚ a regionálnej spolupráci na západnom Balkáne. Minister M. Lajčák vyzdvihol priateľské bilaterálne vzťahy oboch krajín a pripomenul, že Albánsko je v súčasnosti v rámci západobalkánskeho regiónu medzi prioritnou trojicou krajín, ktorým SR pomáha svojimi transformačnými skúsenosťami. Zopakoval tiež podporu Slovenska integračným ambíciám Albánska, pričom jednou z hlavných oblastí, ktorým sa chce SR venovať počas nastávajúceho predsedníctva v Rade EÚ, bude aj politika rozširovania.

M. Lajčák s blízkovýchodným vyslancom francúzskeho MZV

2.máj

M. Lajčák s blízkovýchodným vyslancom francúzskeho MZV

Bratislava (2. mája) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes v Bratislave osobitného vyslanca ministra zahraničných vecí Francúzska pre Blízkovýchodný mierový proces Pierra Vimonta. Spoločne rokovali o francúzskej iniciatíve na znovunaštartovanie izraelsko-palestínskych mierových rozhovorov. Minister M. Lajčák konštatoval, že Slovensko podporuje každú zmysluplnú iniciatívu, ktorá prispeje k vyriešeniu problémov medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi a v tomto kontexte SR víta aj francúzske úsilie dodať stagnujúcemu mierovému procesu novú dynamiku.

Príprava slovenského predsedníctva v rade EÚ

Príležitosť pre sponzorov

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

ĎALŠIE AKTUALITY

Viac

Očakávané udalosti

Registrácia do zahraničia

OZNAMY PRED CESTOU

V NÚDZI (24 hodín, 7 dní)

telefón+421 2 5978 5978